Иновацията е една от тези думи, които чуваме все по-често напоследък. Но какво всъщност означава?
( Прочетете нашата статия: Иновациите – пътят на развитие )
Да лансираме нов продукт на пазара? Да подобрим качествата му?
В основата на иновациите най-често стои нова идея. Тя може да бъде за нов продукт или услуга, нов производствен процес или организационна структура. Наличието на нова идея обаче не е достатъчно, за да заявим гордо, с високо вдигната глава, че иновираме бизнеса си. Тя трябва да докаже ефективността и полезността си в практиката и да издържи влиянието на факторите на пазара. Резултатът от инвестирането в иновации в предприятията най-често води до повишаване на тяхната конкурентноспособност. Това от своя страна открива нови възможности за растеж и развитие.
Нека разгледаме няколко примера за иновации на български фирми, които са инвестирали в иновиране на производството и продуктите си и какви резултати са наблюдавали след това:
Етиком
Дружеството е основано през 1992г. и основна негова дейност е производството и монтажът на PVC и алуминиева дограма, външни и вътрешни щори, стъклопакети, окачени фасади. Фирмата залага в проекта си закупуване на оборудване (машини и роботи), за да постигне целите заложени в него:
- Модернизиране на оборудването и смяната му с високотехнологични машини;
- Преструктуриране и оптимизиране на производствения процес, с цел намаляване на разходите, повишаване на рентабилността и подобряването на качеството и асортимента на предлаганите стоки и услуги.
В резултат от изпълнението на проекта, фирмата реализира следните резултати:
- Намалява срока за изпълнение на поръчките при това с по-ниски разходи;
- Разнообразява продуктовия си асортимент като въвежда два нови продукта;
- Повишава производствения си капацитет, което й позволява да отговаря на нарастващото търсене;
- Задоволява изцяло потребностите на клиентите си, като им предоставя по-качествено и по-евтино оборудване за по-кратък срок;
- Открива 3 нови работни места, във връзка с новото оборудване.
Кармела 2000 ООД
Основната дейност на фирмата е свързана с производство на сладкарски изделия – меденки, тунквани и нетунквани вафли и бисквити. Най-вероятно сте срещали продуктите й в търговската мрежа. В проект по ОП „Конкурентноспособност“ дружеството залага като цел изпълнението на една от средносрочните цели – разширяване на продуктовата гама, увеличаване на производствения капацитет и намаляване на себестойността на произведената продукция.
В рамките на проекта, Кармела 2000 закупува дузина машини, необходими за изграждането на нова, модерна и високотехнологична производствена линия на твърди и меки бисквити.
Резултатите от направената инвестиция се свеждат до:
- Увеличаване на производствения капацитет;
- Достигане до по-ниска себестойност на единица продукция;
- Диверсификация на продукцията и асортимента;
- Открива нови 14 работни места;
- Подобряване на стратегическата позиция на фирмата, поради по-ниската зависимост от доставчици.
„ИНЕРТСТРОЙ-КАЛЕТО”АД
Строителното дружество е с лидерска позиция в община Мездра и с добър дял в област Враца. Основната дейност е строителството на магазини, къщи и кооперации като има и множество странични дейности. За да запази позицията си на пазара, получава финансиране по програма „Развитие на конкурентноспособността на българската икономика“.
Целите на проекта са да се увеличи производствения капацитет и да се модернизира производственото оборудване за бетон, с цел подобряване на производителността.
След закупуването и инсталирането на оборудването планирано в проекта, дружеството достига следните резултати:
- Намаляване на производствените разходи с 17%;
- Увеличаване на производствения капацитет над 3 пъти;
- Разширяване на пазарния дял и ръст на печалбата с 78%;
- По-екологично производство;
- Създаване на 3 нови работни места.
Има ли смисъл от инвестирането в иновации?
Трите дружества са ярък пример за успешно внедрени иновации в предприятията. В резултатите, които са постигнали след въвеждането на иновациите, състоящи се основно от модернизиране на оборудването и машините за производство, се наблюдават някои общи черти:
- Модерните и високотехнологични машини подобряват ефективността на работата, а от там и себестойността на единица продукция;
- Повишаването на производствения капацитет позволява навлизането на нови пазари и по-голям дял на печалбата, в следствие от икономии от мащаба;
- Разрастването на бизнеса предполага създаването на нови работни места;
Инвестирането в иновации подобрява цялостната конкурентоспособност на фирмите и подсигурява пазарните им позиции. Размерът на разходите за иновации може да бъде значителна част от капитала на дружествата, а понякога дори и непосилен за набавяне. Схемите и мерките по ОП „Иновации и конкурентноспособност“ 2014 – 2020 правят възможно инвестирането в иновации за предприятията като предоставят възможност за безвъзмездно финансиране.
Източник: www.opcompetitiveness.bg