II.Г.2 – Инвестиции за преработка на селскостопански продукти

50 % от одобрените разходи
Кандидатствай до 01 януари 2026

Период на прием: ноември 2025 г. – януари 2026 г.
Териториален обхват: Цялата територия на Република България

Допустими кандидати

Допустими кандидати са земеделски стопани, преработватели на селскостопански продукти  и групи и организации на производители.

Допустими разходи

Инвестиции в  материални и нематериални инвестиции за: изграждане, придобиване и модернизиране на сгради и други недвижими активи необходими за производството и маркетинга, инсталиране на нови машини и оборудване, съхранение, преработка, пакетиране, охлаждане, замразяване и сушене с цел запазване качеството на продукцията и суровината, специализирани транспортни средства за превоз на суровини и/или готова продукция,  внедряването на системи за управление на качеството,  производство на енергия от възобновяеми енергийни източници за собствено потребление, постигане съответствие със стандартите на Общността, включително пречиствателни съоръжения,  софтуер, свързан с преработвателната дейност, оборудване на съоръжения за съхраняване или оползотворяване на различни отпадъчни суровини от селскостопански продукти получени в резултат на извършваната преработка, оборудване на съоръжения за съхраняване на отпадни води, включително инсталации за пречистване на отпадъчни води в преработката и маркетинга.

Финансови условия

Максималният размер на допустимите разходи за индивидуален кандидат е до 2 000 000 евро и 2 500 000 евро за кандидати група/организация на производители;

Общият максимален размер на допустимите разходи за интервенция ІІ. Г.2 и ІІ. Г.2.1 за един кандидат за периода на прилагане на интервенциите е до 3 000 000 евро;

За проектни предложения свързани с преработка на продукти от приложение № І от ДФЕС в продукти извън приложение № І от ДФЕС или памук в съответствие с Регламент (ЕС) 2023/2831 на Комисията от 13 декември 2023 година относно прилагането на членове 107 и 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз към помощта de minimis, финансовата помощ не може да надхвърля 300 000 евро.

 

Финансова помощ – 50 % от размера на одобрените разходи

Какъв е процесът по кандидатстване?

  1. Безплатна консултация

    Правим лична подробна консултация, в рамките на която Ви запознаваме в детайли с условията и процедурата за кандидатстване по програмата.

    Check
  2. Предварителна оценка

    Оценяваме потенциала на предприятието Ви да се класира за безвъзмездно финансиране като правим предварителна прогноза за броя точки, които може да получи проектът, според публикуваните критерии за оценяване.

    Check
  3. Подготовка на документи

    Подготвяме Формуляр за кандидатстване, Бюджета по проекта и Декларациите, които се подават за оценка.

    Check
  4. Избор на доставчици

    След като проектът е удобрен за безвъзмездно финансиране, организираме процедурите за избор на доставчици по проекта.

    Check
  5. Междинни и финални отчети

    Подготвяме междунните и финалните отчети, както и завките за изплащане на финансовата помощ.

    Check

Запишете се за безплатна консултация